Pasargad 100

معرفی شرکت

شرکت حفاری استوان کیش (OKDC) با هدف انجام عملیات حفاری نفت و گاز و مدیریت راهبری دستگاه‌های حفاری در دریا و خشکی به‌عنوان یک شرکت خصوصی در سال 1389 تأسیس شد و از آن زمان تاکنون در صنایع بالادستی نفت و گاز ایران فعالیت می‌نماید.
همواره سعی و تلاش OKDC در جهت انجام بهینه فعالیت ها با بالاترین سطح ایمنی و کیفیت بوده و با استفاده از نیروهای متخصص در چهارچوب وظایف محوله خدمات فنی – تخصصی مربوطه را به صنایع نفت و گاز ایران ارائه می دهد. در حال حاضر فعالیت شرکت در خصوص مدیریت یک دستگاه حفاری دریایی با مالکیت شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (PEDC) متمرکز است. با این وجود شرکت به‌دنبال گسترش فعالیت‌های خود در جهت کسب قراردادهای جدید در «پروژه‌های حفاری در دریا و خشکی»، «تامین کالا و تجهیزات» و «تامین نیروی انسانی» جهت پروژه های حفاری چاه‌های نفت و گاز برای مشتریان می باشد.

شرکت حفاری استوان کیش توانایی اجرای خدمات مختلفی از قبیل موارد یادشده زیر را داراست:

  • مدیریت و راهبری دستگاه‌های حفاری دریایی و خشکی
  •   تامین نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم‌های نگهداری دستگاه‌های حفاری
  • تامین نیروی انسانی کارآمد برای صنعت حفاری
  • تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز صنعت حفاری
  • ارائه خدمات مهندسی و نظارت بر ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌های حفاری در دریا و خشکی

شرکت حفاری استوان کیش طی چند سال گذشته، بعنوان یک شرکت اجرایی و پیمانکار حفاری معتبر و حرفه ای توانسته است خود را در بازار حفاری ایران به‌ عنوان اولین شرکت خصوصی بشناساند که خدمات حفاری دریایی را با استفاده از کارکنان کاملا ایرانی برخوردار از توانمندی ها و تجارب ارزشمند و با سابقه ارائه می‌دهد و این اعتبار خود را مرهون تلاش کارکنان مجرب ، حمایت و هدایت سهامداران فهیم و تعامل کارفرمایان محترم می داند.

OKDC به سوابق خود در فراهم آوردن محیط کاری ایمن و سالم افتخار کرده و همزمان از محیط زیست و سرمایه خود و کارفرمایان محافظت می‌کند. این شرکت با در اختیار داشتن تیمی با انگیزه و متخصص و همچنین پیاده ‌سازی استانداردهای مدیریتی تلاش می‌کند تا به‌عنوان یك پیشگام و مبتکر در صنعت حفاری شناخته شود.

در همین راستا شرکت حفاری استوان کیش گواهینامه ‌های مختلف و متعددی را دریافت کرده و در راستای ارائه خدمات مدیریت یکپارچه در شرکت، سیستم‌ های پشتیبانی متعددی از جمله استقرار سیستم مدیریت دانش برای بالا رفتن Performance حفاری پیاده سازی کرده است .

به‌طوری که استفاده از سرمایه‌ نیروی انسانی متخصص، مدیریت ایمنی و بهداشت کارکنان و حفظ محیط زیست ، پشتیبانی فنی و مهندسی ، نگهداری و تعمیرات تجهیزات و انجام عملیات حفاری با بالاترین راندمان ممکن از تعهدات اولیه شرکت به کارفرمایان، به شمار می‌آیند.

پروژه حفاری 11 حلقه چاه در فاز 21 میدان گازی پارس جنوبی اولین پروژه شرکت حفاری استوان کیش بود که اجرای آن مطابق با برنامه پیش‌بینی‌شده انجام شد. پس از اجرای موفقیت ‌آمیز این پروژه، دومین پروژه شرکت شامل تعمیر و حفاری چاه‌های منطقه سیری با شرکت نفت فلات قاره ایران به مدت 15 ماه با موفقیت اجراء و پایان یافت ، سپس عملیات نصب و تکمیل تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی 6 حلقه چاه گازی در فاز 13 پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس بعنوان سومین پروژه عملیاتی شرکت با موفقیت به اتمام رسید . در حال حاضر شرکت حفاری استوان کیش در پروژه تعمیر چاه‌های فازهای 2 تا 5 میدان گازی پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس به‌منظور افزایش توان تولید چاه‌های این میدان در حال فعالیت می باشد.

سرمایه انسانی

نیروی انسانی شرکت حفاری استوان کیش به عنوان ارزشمندترین دارایی سازمان، با انگیزه بالا و اشتیاق فراوان به دنبال ارائه راه حل‌های جدید برای چالش‌های صنعت حفاری هستند. دانش بالا، تجربه قابل اتکا، استعداد پرورش‌یافته و انرژی مثبت نیروی انسانی ما نقطه قوت و قدرت ماست.

نیروی انسانی عامل حیاتی موفقیت شرکت حفاری استوان کیش است ، به خوبی می‌دانیم که در محیط همیشه در حال تغییر صنعت حفاری، موفقیت و ماندگاری سازمان به توانایی سازگاری نیروی انسانی ماهر، آموزش‌ دیده و با تجربه بستگی دارد. به خوبی می‌دانیم که یک نیروی کار دائما در حال رشد، می‌تواند مزیت رقابتی برای کسب و کار ایجاد کند و به همین دلیل توسعه کارکنان را همزمان به نفع کارکنان و سازمان می‌دانیم. همه پرسنل شرکت و به ویژه کارکنان بخش عملیات، مهندسی، نگهداری و تعمیرات با توجه به الزامات و استانداردهای مربوطه، به طور مداوم در حال آموزش هستند تا از حداکثر بهره‌وری و کیفیت خدمات شرکت اطمینان حاصل شود.

شرکت حفاری استوان کیش اولین شرکت خصوصی در ایران است که عملیات حفاری در دریا را با استفاده از متخصصان کاملاً ایرانی انجام می‌دهد. این شرکت با در اختیار داشتن تیمی با انگیزه و متخصص و همچنین جاری نمودن فرآیندهای منابع انسانی و اجرای برنامه‌های انگیزشی، تلاش می‌کند تا محیطی ایمن برای کارکنان خود ایجاد کند و به همین دلیل شرکت در مدتی کوتاه به رشد فزاینده‌ای در صنعت حفاری ایران دست یافته است. ما به اتکای نیروی انسانی خود تضمین می‌کنیم که تمامی عملیات‌های حفاری و تخصصی خود را مطابق با استانداردهای جهانی انجام می‌دهیم و اطمینان داریم که سابقه طولانی کارکنان شرکت در عملیات حفاری و نگهداری دستگاه‌های حفاری دریایی و خشکی، مزیتی برای مشتریان است تا زمان اجرای عملیات حفاری خود را بهبود بخشیده و در بودجه‌های در نظر گرفته‌شده خود صرفه‌جویی کنند.

همچنین شرکت حفاری استوان کیش به عنوان یکی از معدود شرکت های ایرانی راهبر سکو های دریایی بر اساس خط مشی جامع خود نسبت به انتخاب مقام منتخب (DPA-Designated Person Ashore) اقدام نموده و از سال 1395 موفق به برقراری سیستم مدیریت ایمنی (ISM) بر اساس مندرجات بخش 9 کنوانسیون SOLAS گردیده است. بر همین اساس سند انطباق  ستاد DOC(Document of Compliance) و گواهینامه مدیریت ایمنی SMC (Safety Management Certificate) را توانسته است برای سکوی حفاری تحت راهبری خود دریافت نماید.

kish

پایگاه پشتیبانی

OKDC   به منظور پشتیباني از نیازهاي مختلف عملیاتی خود در زمینه عملیات حفاری در دریا، دفتر مرکزی خود را در تهران و پایگاه پشتیباني خود را در منطقه آزاد اقتصادي کیش ایجاد کرده است. این شرکت برای پشتیبانی از عملیات حفاری در دریا، پایگاهی را به وسعت 7500 متر مربع تجهیز کرده که 1350 متر مربع آن فضای مسقف کارگاهی است. این پایگاه همچنین دارای سوله‌های ویژه برای انبار، ابزار در گردش و کارگاه تعمیرات است.

همچنین دفاتر اداری کیش جهت مدیریت و نظارت پروژه ها و اسقرار تیم اجرایی کارفرما دارای کلیه سامانه های ارتباطی و رایانه ای و شبکه های اطلاع رسانی تجهیز و راه اندازی شده است

سلامت، ایمنی و محیط زیست

شرکت حفاری استوان کیش به جد معتقد است انسان سالم محور توسعه پایدار است. در این راستا در تمامی حوزه های ماموریت خود صیانت از سلامت و ایمنی پرسنل و حفظ محیط زیست را اولویت نخست خود می داند.

سیستم مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست استقرار یافته در شرکت، به شکلی تدوین و بکار گرفته شده است تا قبل از اجرای هر گونه عملیات اجرایی کلیه ریسکهای ایمنی ، بهداشتی و محیط زیستی آن بررسی و تجزیه و تحلیل گردد و تا رسیدن به محدوده ریسکهای قابل تحمل و تا زمان انطباق با قوانین ملی، منطقه ای و استانداردهای بین االمللی مرتبط، تمهیدات ایمنی مورد نیاز تعریف و در دستور کار قرار گیرد.

تمهیدات ذکر شده در سه دسته کلی استقرار یافته اند که به شرح ذیل معرفی می گردند:

  • تمهیدات سیستمی شامل : برنامه ها، ارزیابی های ریسک و جنبه های زیست محیطی ، رویه ها، چک لیست ها، گزارشات و موارد مشابه
  • نظام آموزشی : شامل آموزشهای الزامی و قانونی، آموزشهای در حین کار، آموزشهای موضوعی از طریق منابع داخلی و خارج سازمانی
  • تمهیدات تجهیزاتی : شامل آماده به کار نگهداشتن کلیه تجهیزات بقاء در دریا (LSA)، تجهیزات مقابله با آتش سوزی (FFA) و حصول اطمینان از ایمن بودن کلیه تجهیزات کلیدی که در انجام ماموریت شرکت بکار گرفته می شوند

شرکت حفاری استوان کیش تمهیدات یاد شده را در قالب نظامهای مدیریت کیفیت، ایمنی و محیط زیست اخذ نموده است.

رضایت از کیفیت و وضعیت HSE در حین انجام عملیات اجرایی و نیز تعامل سازنده این شرکت در این مقوله با کارفرمایان محترم نشان از جایگاه ویژه سلامت و ایمنی پرسنل و ذینفعان و نیز حفظ محیط زیست در شرکت حفاری استوان کیش دارد.

مشخصات دستگاه حفاری

Rig Name/ Type Pasargad 100/ Independent 3 leg Jack up
Design CP 300
Water Depth 300 ft.
Drilling Depth 30000 ft.
Built Year 2013
Leg Length 427 ft.
Class Notations A1 Self-Elevating MODU
Max Variable Drilling Load 7716 KIPS
Accommodation 105 Persons
Derrick 35Ft*40Ft Base
Draw works JC 90DB. 4 * 720 Kw Ac Motor
Top Drive TDS 8 SA NOV. 750 Ton. 1150 HP
Rotary Table CNPC / ZP495,” 49 ½”
MUD Pump 3*BOMCO/ F-1600HL,Triplex

شرکت های همکار